Iwona Szpak

Biografia

Iwona Szpak- ur. 09.09.1981r. w Olsztynie. Aktualnie doktorantka trzeciego roku malarstwa na UMK w Toruniu. W latach 1996-2001  kształciła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Następnie w latach 2001-2006 studiowała malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, pod kierunkiem profesora Lecha Wolskiego. W 2008 r. otrzymała Stypendium Rady Miasta Olsztyn z zakresu kultury i sztuki, na akcję artystyczną ”Konfrontacje- Obiekty świetlne -Totemy”.
Ważniejsze wystawy indywidualne: 2008, „Konfrontacje-Obiekty świetlne” - akcja artystyczno-dźwiękowo-multimedialna, Dziedziniec Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie; 2007„ Mama” - rysunek na tkaninie, Piwnica pod Aniołem, Toruń ; 2006, ”Archetypy”, Składnica Sztuk w Olsztynie; 2005, „Mandala”, Klub Środowisk Twórczych w Olsztynie; 2006, wystawa dyplomowa pt. „Totemy marzeń”, Dom Muz w Toruniu; 2007, wystawa indywidualna/wystawa zbiorowa „ 7 biennale małych form malarskich” Toruń; wystawy zbiorowe:najlepsze dyplomy 2006,Toruń, Galeria Sztuki Wozownia; 2007, ”Dzieło Roku 2006”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.

Piotr Rosztajn-ur.08.11.1983r. w Olsztynie. W 2007r. ukończył filozofię na UWM w Olsztynie. Jego pasją życiową jest muzyka, którą tworzy od 2001r. W swej twórczości jednoczy aspekt filozoficzny z dźwiękiem. Wytwarza eksperymentalne unikatowe brzmienia zaczerpnięte ze świata elektroniki połączone z pradawnym duchem muzyki medytacyjnej.
Ważniejsze osiągnięcia: Muzyka do filmu dyplomowego Celiny Jerzmanowskiej pt.”Zuazizu”, Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu, 2006; Muzyka do filmu dyplomowego Rolada Jabłońskiego pt.” Cztery pory roku”, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, 2007; Muzyka do przedstawienia multimedialnego Marcina Gładycha pt.” Giom–Etan” na podstawie bajek z Lajlonii Leszka Kołakowskiego, Teatr Baj Pomorski, Toruń 2007; Muzyka wraz z zespołem „Videoturisten” do cyklu debat pt. ”Czerwony Październik” Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie 2007; Muzyka wraz z zespołem Videoturisten do spektaklu Andrzeja  Bartnikowskiego pt. ”Postępujący zanik mięśni”, Teatr Polski w Poznaniu.

galeria prac

   

 

muzyka (pobierz) [mp3]

Instalacja malarsko-dźwiękowa "Obiekty Świetlne"


Cykl Obiekty świetlne, oparty jest na formie przestrzennego słupa świetlnego.
Obiekty mają charakter magiczno-energetyczny przez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, formy malarskiej oraz ornamentyki ludowej.
Połączone zostały archaiczne formy (słupy, tuby przestrzenne nawiązujące do pradawnego słupa axis mundi) z nowoczesnością, informatyzacją, w której żyjemy przez zastosowanie specyficznego medium, jakim jest światło UV i farby fluorescencyjne Światło to zmienia przestrzenność obiektów i nadaje im nowego charakteru. Ukazuje w symboliczny sposób metaforę racjonalności i duchowości pokazuje przemianę światła w cień i cienia w światło pod wpływam zmiany rodzaju światła. Cykl jest swego rodzaju współczesnym kodem-szyfrem, dialogiem techniki z naturą, rozumu z duchowością. Łączy w sobie kompozycje centralne, wertykalne, zamknięte z ascetyczną formą patrzącą na dwie strony świata.
Nierozłącznym elementem ekspozycyjnym jest specjalnie stworzona kompozycja muzyczna, autorstwa Piotra Rosztajna, dopasowana harmonijnie do każdego z obiektów. Z każdej z tub wydobywać się będzie cichy medytacyjny dźwięk, jak gdyby obiekty żyły.
Termin Totem rozumiany jest tu jako wizerunek zewnętrznej duszy, co bierze się z niewiedzy, dotyczącej natury poczęcia (James Frazer), lub duch opiekuńczy, co bierze się z pierwotnego animizmu (Franz Boas).
 

wernisaż, Galeria Debiut, styczeń 2009

Linki:

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »