Alina Budzyńska

Biografia

Alina Budzyńska: architekt, malarka, fotograf.
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK W Toruniu. W 2008 dyplom z zakresu malarstwo sztalugowe u prof. Jana Pręgowskiego, ze specjalizacją szkło w architekturze oraz aneks z rysunku i fotografii. W 2007 przez pół roku studiowała w Accademi delle Belle Arti w Palermo na Sycylii, co zainspirowało ją do stworzenia cyklu prac malarskich pt „CIEŃ-cia”.
Jej zainteresowania szkłem artystycznym zaowocowały pobytem w Wielkiej Brytanii, kilkumiesięcznym stażem w firmie zajmującej się ręcznym formowaniem szkła oraz pracą w firmie architektonicznej w Londynie. Ważniejsze wystawy: grudzień 2006, galeria „ODNOWA”, Toruń; czerwiec 2008 - Galeria „OKO”, Oława; październik 2008 – galeria „Forum”, Toruń; marzec 2009 - Galeria „Lufcik”, Warszawa; maj 2009 - Miejski Dom Kultury, Zgorzelec; czerwiec 2009 - Schilder Festiwal, Nordwijk, Holandia
 
galeria prac
Malarstwo "Cień-cia" 
   


Prezentowane prace są rezultatem mojej podróży do Włoch oraz 6-miesięcznego pobytu na Sycylii. To reminiscencja przeżyć i ślady wydarzeń z tamtego okresu… a także pamiętnik podróżnika. Obrazy te są próbą odnotowania przemian dokonujących się w nas, kiedy będąc w nowym miejscu zrezygnujemy z roli Turysty i pozostaniemy „na dłużej”, by stać się przez moment Mieszkańcem.
 
Ta zmiana optyki niesie za sobą konieczność organizowania sobie ŻYCIA na nowo oraz TWORZENIA nas samych w nowej rzeczywistości. W kontakcie z inną kulturą dokonujemy przewartościowania naszego wewnętrznego świata i wewnętrznych wartości. W zderzeniu z inną obyczajowością podlegamy przeobrażeniom oraz sami dokonujemy pewnych CIĘĆ w naszej osobowości. Niektóre cechy charakteru wydają się być zbędne, inne wcześniej niedoceniane teraz nabierają nowego znaczenia. ZE-STAWIANIE siebie na nowo oraz odkrywanie nowych możliwości jest fascynujące i pozwala dotrzeć do sedna nas samych.
Prezentowane prace są rodzajem kolażu, zestawieniem odległych znaczeniowo elementów. Wykorzystuję w nich fragmenty zdjęć, które są jedyną dokumentacją tamtego okresu. Na Sycylii zrobiłam ich ponad cztery tysiące. Kartę aparatu cyfrowego potraktowałam jako rodzaj pamięci. Materiał fotograficzny jest rodzajem bazy, która nie podlega, jak pamięć, upływowi czasu oraz subiektywnej metamorfozie. Odwołując się do zdjęć sięgam do pierwotnego zapisu obrazów i zdarzeń, starając się nie uronić tego, co najważniejsze. W prezentowanych pracach używam jedynie fragmentów zdjęć, które już są pewnym kadrem. Ta drobiazgowa selekcja wyłania spośród rzeczywistości elementy, których często nie jesteśmy w stanie dostrzec. Zestawione ze sobą kadry odsłaniają ukryte znaczenie tkwiące w tamtej rzeczywistości.
Zestaw prac CIEŃ-cia jest próbą przeniesienia tamtych doświadczeń w „tu i teraz”, próbą ich oswojenia oraz integracji obu światów we mnie.
Alina Budzyńska

wernisaż, Galeria Debiut, grudzień 2009

 

Linki:

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »