Spotkanie z Ikoną

 

Malarstwo "Spotkanie z Ikoną"
 
Prezentowane na tej wystawie obrazy są plonem wysiłku twórczego uczestników IV Międzynarodowego Studenckiego Sympozjum Artystycznego, które odbyło się w dniach 15-25 czerwca 2007 roku w Sanoku. Seminarium to było poświęcone Ikonie, a dokładniej, było podążaniem śladami Jerzego Nowosielskiego, wybitnego malarza, który swoją twórczość związał z Ikoną.
 Pomysłodawcą tej koncepcji tematycznej był prof. Ľudovit Hološka z Akademii Sztuk z Bańskiej Bystrzycy, z którym od kilku lat współpracuję.
Mamy świadomość, że każda ikona powstawała w duchowym natchnieniu swego twórcy. Ktoś kiedyś pięknie powiedział: „Ikona to jest okno, przez które widać Bożą rzeczywistość.” Tak więc trudnym, ale bardzo ciekawym zadaniem uczestników było odszukanie tych duchowych więzi artysty z dziełem, a przez to również rozbudzenie własnego dogłębnego kontaktu duchowego z Ikoną.
Myślę, iż ta wystawa dowodzi, że Ikona stale inspiruje artystów, że zafascynowała również naszych studentów. Tak duża różnorodność formy malarskiej wypowiedzi jest mocnym walorem przedstawianej ekspozycji.
                                                                                                                                  Prof. Mieczysław Ziomek


galeria prac 

 

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »