Warsztaty „Malarstwo ludowe na szkle”

Na szkle malowane

Jednym z wydarzeń projektu „Galeria Debiut- Tradycja i folklor w dobie współczesności”, były warsztaty malowania na szkle przeprowadzone przez artystkę ludową Bożenę Ronowską.

"Po teoretycznym wstępie na temat Kociewia (niestety Bydgoszcz mało zna nasz region) przeszliśmy do robienia szkiców, które następnie trzeba było przenieść na szkło. Z tym już nie było tak łatwo. Szkło jest gładkie, ręka drży. Kreski się zniekształcają. Coraz ciekawiej się robi, gdy przychodzi pora na farbki. To mój ulubiony moment. W jednej chwili wyłaniają się barwy i postacie. Prowadziłam już wiele warsztatów, zawsze jest tak, że na początku zdaje się być nieciekawie... ale nagle, kiedy już coś się wyłania, wszyscy zanurzają się w pracy na tak długo, aż jej nie ukończą.

Ta dziedzina twórczości ludowej jest ewenementem na skalę światową. Sam proces malowania na szkle zwykłemu obserwatorowi może wydawać się prosty. Nic bardziej mylnego. Wszystko przebiega w innej kolejności niż w przypadku malarstwa sztalugowego. Malują obraz olejny wpierw tworzymy tło. Na szkle początek zaczyna się na końcu. Więc zaczynam od konturów, następnie nakładam farby, a na koniec maluję tło. Co ciekawe, prawa strona obrazu jest tak naprawdę lewą. Co onacza, że po wyschnięciu naszego dzieła oglądamy je po drugiej stronie szybki.

Bardzo często maluje się postaci świętych umieszczone w samym centrum obrazu, a wokół nich symetrycznie rozmieszczone duże motywy roślinne. Własnie po nich można z łatwością określić, w jakim regionie kraju powstał obraz.

Kociewie też ma swoje motywy zdobnicze, pierwsze opracował niediścigniony, nieżyjący już artysta z Tczewa Wojciech Lesiński, nad drugimi swój cenny czas spędza Edmund Zieliński z Gdańska. Na jego motywach zwykle pracuję".

Bożena Ronowska

Warsztaty zrealizowane zostały  przez Fundację Gaudeamus  w ramach: projektu „Galeria Debiut- Tradycja i folklor w dobie współczesności”

 

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego


 

 Linki:

 

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »