Ewa Bińczyk, Emilia Kubik

Biografia 

Ewa Bińczyk

Ewa Bińczyk to absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie studentka studiów doktoranckich z zakresu sztuk plastycznych UMK. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych:

wybrane wystawy indywidualne:

2010 "Portrety", rysunek, Galeria 011, Toruń
2009 Grafika i rysunek, Muzeum Regionalne w Szczecinku

wybrane wystawy zbiorowe:

2010 "Materia miasta", Cona Coast Cafe
2010 "Pokolenia", Muzeum Regionalne, Szczecinek
2010 "Ernst&Young", ekspozycja sztuki polskiej, HagaRysunek, "Fantomy"

Prezentowane  na  wystawie  prace  powstały  na  przełomie ostatnich pięciu lat.
Fantomy to widma wyobraźni, która jest dla mnie kategorią nadrzędną. Bardzo cenię twórczość artystów spod  znaku  surrealizmu,  którzy  ujście  dla  emocji  znajdowali  w  grze  skojarzeń, rebusie i zagadce.  Surrealiści chcieli wytrącać  widza ze schematów myślenia i postrzegania, pobudzać go i drażnić, obrażać i zbawiać jednocześnie. W przeciwieństwie do nich, w swoich pracach nie kieruję uwagi w stronę „tego świata” i publiczności. Czerpiąc z wyobraźni, a nawet podświadomości odwołuję się w jakimś sensie do rozpoznawalnych symboli, jednak opowiadane przeze mnie historie są przede wszystkim podróżą do osobistego, hermetycznego świata moich snów i obsesji.
       Marzenia senne, absurdalne ciągi zdarzeń, fantazje i przeczucia. Ciało, maszyna, przedmiot – znaleziony, przekształcony, fetysz, wybryk natury. Brzydota i piękno. Wszystkie one szukają nieustannie sposobów by wyłonić się z nieznanego, wewnętrznego świata wyobraźni ku świadomości na jawie. W procesie kreacji wizje te przybierają formę kolażu, spiętrzającej się narracji. Są dla mnie transgresją w inny wymiar, samo – odkryciem w sobie istnienia swobodnego i intuicyjnego.

 

Emilia Kubik

Emilia Kubik - Instruktor Improwizacji Ruchu i Symboliki Ciała (dr Detlef Kappert, Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu Uniwersytetu w Essen), w latach 2006 - 2010 prowadziła Teatr Tańca Rozruch, który obecnie pozostaje w bezruchu, ale z nowymi pomysłami na najbliższą przyszłość; współpracuje z Polskim Towarzystwem E. E. Gordona, gdzie prowadzi zajęcia ruchowe podczas szkoleń i seminariów od września 2010r. związana z Akademicką Przestrzenią Kulturalną.
 

"Słowa płyną 2" to powrót do etiudy "Słowa płyną", którą Teatr Tańca Rozruch pokazał cztery lata temu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy przy okazji Trzeciego Festiwalu Muzyka z Mózgu. To także powrót do tematu pełnionych czy odgrywanych w życiu ról, co dla autorki jest tematem, z którym wciąż się zmaga.
Słowa płyną między nami. Barwne dialogi. Wylewają się z naszych ust kaskadą monotonne monologi. Naznaczamy się nawzajem słowami, przylegającymi do nas ciasno jak za mały sweter. Próbując sprać ten brud pozbywamy się kawałka siebie. Umywamy też ręce. Zmywamy z siebie to, co brudzi nas od środka. Zanurzając głowę pod wodę przestajemy słyszeć, co dzieje się dookoła i zaczynamy słuchać siebie. (E. Kubik)
 

 wernisaż, Galeria Debiut , luty 2011

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »