Marcin Szpak, Dominik Śmiałowski

Biografia

Marcin Szpak – ur. 7 grudnia 1978 roku w Bydgoszczy. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się, gdy na Pierwszą Komunię otrzymał czeski aparat marki ‘Kosmar’. W 1996 roku miała miejsce pierwsza autorska wystawa prac początkującego artysty. Zafascynowany możliwościami technologicznymi, prezentował na niej głównie manipulacje fotograficzne. Dziesięć lat później współpracował z Grupą Parter, zrzeszającą bydgoskich artystów, oraz miał na koncie kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Podążając za pasją, ukończył Warszawską Szkołę Filmową na Wydziale Fotografii. Od 2007 mieszka w Warszawie, która pozwoliła mu rozwinąć skrzydła. Od pięciu lat pracuje jako fotograf niezależny, poza projektami koncepcyjnymi wykonując również zdjęcia komercyjne. Angażuje się w organizacje konkursów, prowadzi liczne warsztaty, wykłady z zakresu światła i inscenizacji. Na stałe współpracuje z bydgoskim kwartalnikiem kulturalnym B4mag. Od niedawna zakres jego działań to również techniki audiowizualne, pracuje na planach filmów i teledysków.

Zdjęcia Marcina to wizje balansujące na granicy rzeczywistości i halucynacji. Tworzy świat fantazji, trochę okrutny, trochę erotyczny. Znajdziemy w nim portrety, przedmioty, modę, niecodzienną rejestrację rzeczywistości. Autor często zamyka poszczególne sesje w ramach projektu, którym opowiada jakąś historię lub skłania do refleksji. Z biegiem czasu zmieniał się też obszar działań Szpaka. Fascynacja światłem, nieustanne poszukiwanie kadru i przestrzeni to dla niego za mało. Obok fotografii cyfrowej pojawiają się coraz częściej zdjęcia wykonywane tradycyjnymi metodami. Sięga po analogowe aparaty, wraca do ciemni, eksperymentuje, aż wreszcie odkrywa magię niedoskonałości w postaci zacieków, rys czy smug. W pracy towarzyszy mu nieustannie kreatywny bałagan i odwaga do poszukiwania nowych możliwości.

Dominik Śmiałowski - absolwent UW, także stypendysta i absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej. Laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, autor wystaw fotograficznych. Freelancer.

galeria prac

Fotografia

Prezentowane fotografie to efekt współpracy trzech artystów młodego pokolenia - Marcina Szpaka, Dominika Śmiałowskiefo oraz Grzegorza Gonsiora, autora uwiecznionej na zdjęciach kolekcji „Buffo Buffalo Bombast”, za którą w 2008 r. otrzymał główną nagrodę Jury Projektantów i Jury Medialnego w konkursie Złota Nitka, w kategorii Premier Vision.

Inspiracją projektanta była moda baroku oraz estetyka cyrkowa. Liczne marszczenia i bufki podkreślają anatomię, poszerzając biodra czy ramiona. Kolekcja jest dopracowana w każdym szczególe. Tworząc ją, Gregor wykorzystywał rozmaite materiały, takie jak żakard, filc, krepa, organza, tafta, jeans, żywica oraz plastik. Ich struktura, ale również kolor mają dla artysty ogromne znaczenie. Buduje nimi bryły, tworzy całą sylwetkę. Jest to kolekcja niecodzienna, bardzo odważna i unikatowa. Klimat, jaki projektant tworzy, trochę straszy, trochę otumania. Jest doskonałą próbką bogatej wyobraźni Gonsiora. Czerpiąc z nazwy, BUFFO BUFFALO BOMBAST możemy opisać jako pompatyczną, śmieszną i dziwną.

Grzegorz Gonsior - absolwent Wydziału Projektowania Ubioru łódzkiej ASP. Jak mówi - nie stawia przed sobą żadnych granic. Oprócz projektowania mody, m.in. toreb ze skór, kapeluszy i odlotowych butów, Gregor uprawia grafikę i sztukę urban art, tworzy murale.

wernisaż, Galeria Debiut / Galeria Zewnętrzna, 27 stycznia 2012 

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »