Wernisaż: "Szkoła Wajdy - Szkoła Plakatu"

 

 

(fot. Elżbieta Schulz)

 

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert tria: Sławek Janicki/ Qba Janicki/ Bartek Chmara.

Sławek Janicki (Sydney/Bydgoszcz) – kontrabasista, fimowiec, producent; swoją działalność sceniczną zaczynał na początku lat 80", występując w wielu składach. Później stał się członkiem znanego w tamtym czasie w kręgach niezależnych zespołu „Henryk Brodaty”. W 1992 r. Janicki uczestniczył czynnie w tworzeniu pierwszego w Bydgoszczy i jednego z pierwszych w Polsce niezależnie działającego klubu „Trytony”. W 1994 r. Janicki, wraz z Jackiem Majewskim otwiera Fabrykę Rzeźb Gadających ze Sobą „Mózg” – miejsce, które podczas już 17-letniej działalności stało się znane na całym świecie, jako miejsce promujące sztukę współczesną. W „Mózgu” Janicki współtworzy kolejne składy, które nagrywają kolejne, unikalne płyty, a także koncertują w wielu krajach Europy, współpracuje z wieloma artystami. W 1999 r. rozpoczyna współprace ze światowej sławy tubistą Zdzisławem Piernikiem. W 2001 r. Janicki po raz pierwszy wyjeżdża do Australii, gdzie zostaje rezydentem Casula Power House w Sydney i wraz z Grzegorzem Pleszyńskim tworzy spektakl w którym, oprócz autorów, bierze udział 4 kontrabasistów. Gra koncerty na festiwalach w Europie, a także w Sydney i Melbourne. W „Mózgu” zajmuje się wciąż organizacją pracy klubu, ale również filmowaniem koncertów. W 2004 roku staje na czele Stowarzyszenia Artystycznego „Mózg”. W 2005 r. Janicki rozpoczyna współpracę z pierwszym polskim programem kulturalnym TVP Kultura. Obecnie Janicki mieszka w Australii (Sydney) i w Bydgoszczy. Wciąż zarządza „Mózgiem“, kierując wieloma projektami w tym "MÓZG FESTIVAL".

Qba Janicki (Bydgoszcz/Kraków) – urodzony 6 lutego 1989 w Bydgoszczy. Naukę gry na perkusji rozpoczyna w wieku lat 4, a w wieku lat 11 zaczyna używać instrumentów elektronicznych. Dorasta w bydgoskim klubie „MÓZG”, który jest jednym z najistotniejszych miejsc promujących nową sztukę niezalżeną w Polsce. Od najmłodszych lat otoczony przez twórców sceny yassowej oraz będący pod wpływem dużej ilość wydarzeń mających miejsce w klubie każdego tygodnia. Były uczeń PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz student krakowskiej Akademii Muzycznej. Koneser dobrej jakości, eksplorator sztuki, organizator wydarzeń kulturalnych, kompozytor, producent, promotor. W czasie swojej krótkiej kariery występuje z wieloma różnymi orkiestrami symfonicznymi, zespołami kameralnymi i artystami takimi jak: Kris Wanders, Jon Dobie, Mazzoll, Sławek Janicki, Wojtek Mazolewski, Marek Pospieszalski, Rafał Mazur, Attila Dóra, Risa Takita, dj Top Cut, Tomasz Pawlicki, Adam Simmons, Steve Buchanan, Tomasz Glazik, POPO, Joanna Duda, Bartłomiej Chmara, Oskar Torok, Andrzej Przbielski, StalagMit, alias free trio, Mateusz Walerian, Sinfonietta Cracovia, orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Krakowskiej Pomorskiej i wieloma innymi. Członek stowarzyszenia artystycznego „MÓZG” i menadżer klubu „MÓZG”.

Bartlomiej Chmara to człowiek o właściwościach silnie ukierunkowanych na poszukiwanie dźwięku niezależnie od tego czy ma pod ręką instrument czy grabki ogrodowe. Szkołę muzyczną ukończył w klasie gitary klasycznej, ale już od czasów podstawówki interesował się zapisywaniem i tworzeniem muzyki elektronicznej, a kilka lat poźniej miksowaniem tych doświadczeń w czasie rzeczywistym przy pomocy konewki i zestawu śrubek w pudełku. Na codzien komponuje utwory i produkuje dźwięk. W miedzy czasie współtworzył Alias Free Trio, Popo i George Dorn Screams gdzie komponował, grał na gitarze, syntezatorze i śpiewał. Obecnie współpracuje z Marcinem Czubalą i Catz n" Dogz. Pod koniec 2010 roku stworzył nowy elektroniczny duet Chmara Winter, który powydaniu EP Powidło w wytwórni Pets Rec., koncertuje aktualnie w całym kraju i za granicą.

 

 

Linki:

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »