Justyna Gruszczyk
3 października 2008r., Galeria DEBIUT, godz. 18.30
"Powiększenie" - wernisaz Justyny Gruszczyk.

Na początku powstał cykl fotografii detali obrazów namalowanych przeze autorkę w trakcie studiów. Fotografowała je, a fotografując, wybierała fragmenty najbardziej dla niej ważne, ustawiała obrazy pod różnym kątem, w różnym świetle. Cykl ten stanowił nie tylko wyraz fascynacji malarską materią, ale też stał się alternatywną historią jej dotychczasowej twórczości. Autorka postanowiła namalować obrazy inspirowane tymi fotografiami.
Znaczne powiększenie formatu względem tego, który dane motywy zajmowały początkowo, pozwoliły na interpretowanie każdego detalu od nowa. Umożliwiło to również narzucenie innym własnego sposobu patrzenia na obrazy; nikt nie jest przecież w stanie oglądać dzieła tak wnikliwie jak autor, który zna historię własnych obrazów, ogląda je wielokrotnie, w różnych warunkach, i jest praktycznie nieograniczony czasowo.Justyna Gruszczyk stworzyła intymną historię własnego malarstwa.
Cykl obrazów przewrotnie odwołuje się do znanego od wieków w sztuce wątku obrazu w obrazie. Zamiast dyskretnych motywów lustra w obrazach Jana Van Eycka, czy odwróconego tyłem płótna Velazqueza w „Dwórkach”, a nawet zajmującego wprawdzie centralne miejsce, ale częściowo przesłoniętego przez malarza obrazu w dziele Courbeta „Atelier malarza”, malarka stworzyła obrazy, w których obraz nie tylko zajmuje sto procent powierzchni płótna, ale i wcale się na niej nie mieści.
Malarstwo Justyny Gruszczyk komentuje malarstwo, analizuje proces malarski, ale również proces percepcji dzieła sztuki poprzez pryzmat osobistych, intymnych doświadczeń. 

galeria prac

   

 

Linki:

GALERIA DEBIUT
UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 14
85-229 BYDGOSZCZ
DEBIUT@BYD.PL
Szczegółowy kontakt »